Jak usunąć wosk z ubrania? Poznaj triki, które pomogą Ci uratować odzież!

0

Wosk na odzieży wcale nie musi być jednoznaczny z dramatyczną walką o uratowanie tkaniny! Choć tego typu plamy są wyjątkowo uporczywe, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które zazwyczaj pomagają je skutecznie usunąć. Co więcej, znajomość podstawowych zasad postępowania z zabrudzeniami z wosku nierzadko zapobiega działaniom, które mogą jeszcze pogorszyć sytuację. Jak usunąć wosk z ubrania, by zrobić to skutecznie i nie zniszczyć tkaniny? Poznaj kilka trików, które pozwolą Ci uratować odzież!

Plamy z wosku – co musisz wiedzieć?

Pamiętaj, że jednym z najczęściej popełnianych błędów jest próba usunięcia świeżego, niezaschniętego wosku! Niestety w tym przypadku nie działa zasada, zgodnie z którą, im szybciej zabierzesz się za czyszczenie plamy, tym lepiej. Próba starcia mokrego wosku może jedynie pogorszyć sytuację, ponieważ często kończy się ona głębokim wniknięciem plamy w materiał. Jak usunąć wosk z ubrania, by uniknąć takiego efektu? Przed przystąpieniem do czyszczenia tkaniny postaraj się ją szybko schłodzić – tak, by plama dokładnie zaschła. Możesz zrobić to np. dzięki włożeniu odzieży do zamrażarki lub skierowaniu na zabrudzenie zimnego strumienia suszarki.

Jak usunąć wosk z ubrania?

Jeśli masz do czynienia z zaschniętą plamą, zacznij od zdrapania wosku przy pomocy tępego noża. Pamiętaj, żeby zrobić to ostrożnie, by nie uszkodzić tkaniny. Jak usunąć wosk z ubrania, jeżeli zgodnie z powyższym zaleceniem chłodzisz plamę w zamrażarce? Po wyciągnięciu z niej odzieży możesz spróbować delikatnie odłamać kawałki schłodzonego wosku.

Usuwanie wosku żelazkiem

Jak usunąć wosk z ubrania, jeśli po zdrapaniu na tkaninie pozostały resztki plamy? Przygotuj żelazko i ręcznik papierowy lub bibułę. Rozłóż kawałek ręcznika, umieść na nim zanieczyszczoną tkaninę i przykryj plamę kolejną warstwą ręcznika. Rozgrzej żelazko, przyłóż je delikatnie do ręcznika i przesuń kilka razy. Rozgrzana plama powinna stopniowo wsiąkać w papier. Po wszystkim wypierz odzież w wysokiej temperaturze – w zależności od tkaniny zrób to w pralce lub ręcznie.

Jak usunąć wosk z delikatnej odzieży?

Pamiętaj, że nie każda tkanina nadaje się do prania w wysokiej temperaturze. Jak usunąć wosk z ubrania w takiej sytuacji? Plamy na wełnie lub jedwabiu możesz spróbować usunąć spirytusem. W przypadku tworzyw sztucznych pomocne może okazać się pranie szarym mydłem.

Jak zmyć wosk z kolorowej świecy?

Szczególnie problematyczne mogą okazać się plamy po świecach kolorowych. Ich usuwanie za pomocą żelazka jest dla tkaniny dosyć ryzykowne. Jak zmyć wosk z ubrania, jeśli przytrafi Ci się takie zabrudzenie? Wypróbuj ocet spirytusowy lub spirytus. Pomocne może być również wykorzystanie odplamiacza. Pamiętaj jednak, by przed tym zabiegiem zrobić próbę na małym fragmencie tkaniny i upewnić się, czy środek jej nie uszkodzi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium